Gedeon Richter rozbudowuje swój dział R&D

Gedeon Richter rozbudowuje swój dział R&D

Warszawa – 5 listopada 2019 r. – W Polsce zlokalizowane jest jedno z trzech największych centrów badawczo-rozwojowych firmy Gedeon Richter, globalnego koncernu farmaceutycznego wywodzącego się z Węgier. Firma rocznie przeznacza na badania i rozwój przeszło 110 mln euro. W ramach tej inwestycji w polskiej siedzibie Gedeon Richter powstało właśnie najnowsze laboratorium, którego celem będzie m.in. otrzymywanie nanocząstek w skali produkcyjnej spełniających standardy Dobrej Praktyki Wytwarzania.

Gedeon Richter Polska rocznie przeznacza 10% swojego przychodu na prace badawczo-rozwojowe. Natomiast w ostatnim roku skierował 20% całkowitych kosztów inwestycyjnych na rozbudowę własnej infrastruktury badawczo-rozwojowej. Jednym z największych przedsięwzięć z obszaru R&D jest realizowany wspólnie z polskim Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju projekt rozbudowy krajowego oddziału R&D o obszar nanotechnologii. Oddane właśnie do użytku nowe laboratorium, docelowo będzie zajmowało się m.in. otrzymywaniem nanocząstek w skali produkcyjnej spełniających standardy Dobrej Praktyki Wytwarzania. Leki oparte o substancje czynne w formie nanocząsteczek będzie cechowała większa dostępność biologiczna oraz mniejsza liczba działań niepożądanych, co przełoży się na zwiększenie ich bezpieczeństwa.

Obecna działalność R&D Gedeon Richter

Gedeon Richter to jedna z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, która specjalizuje się w wytwarzaniu produktów leczniczych. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów firma Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych czy innowacyjnych leków zwalczających choroby centralnego układu nerwowego związane z zaburzeniami poznawczymi, autyzmem, migrenami i leczeniem otyłości.

Grupa Gedeon Richter w dziale badań i rozwoju zatrudnia ponad 1000 pracowników. Dział R&D zlokalizowany w Polsce zajmuje się opracowywaniem stałych oraz płynnych doustnych postaci leków. Oddział w Polsce jest jednym z trzech centrów B+R w grupie na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie w trakcie realizacji ma 40 różnych projektów rozwojowych, z których część jest już gotowa do transferu technologii na skalę masową.

Plany na przyszłość

Nanotechnologia jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin wiedzy, dzięki której możliwy jest rozwój nowych kierunków badań. Z jej zastosowaniem łączymy duże nadzieje, zwłaszcza w obszarze leków przeznaczonych dla kobiet – jako grupa Richter należymy do czołówki firm produkujących leki hormonalne, dysponujemy w tej dziedzinie kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Posiadamy również najszersze portfolio produktów skierowanych do kobiet ze wszystkich europejskich producentów – mówi Renata Pawlak-Morka, Dyrektor Rozwoju Produktów w Gedeon Richter Polska.

Innowacyjność w branży farmaceutycznej ma duże znaczenie – troska o pacjenta wymaga stałego inwestowania w badania i rozwój, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i skuteczności metod leczenia. Gedeon Richter w planach ma dalszy rozwój infrastruktury i kompetencji, prace nad innowacyjnymi cząsteczkami oraz rozwój leków generycznych i biologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.