Krew ratuje życie – MediPakiet rozpoczyna współpracę z fundacją Krewniacy

Krew ratuje życie – MediPakiet rozpoczyna współpracę z fundacją Krewniacy

Krew jest jedynym lekiem, którego – mimo wielu starań, nie udało się dotąd wytworzyć syntetycznie. MediPakiet, system prywatnej opieki medycznej podejmując działania razem z fundacją Krewniacy, nie tylko wspiera krwiodawstwo, ale też zachęca do przyłączenia się do akcji wszystkich, którym nie jest obojętne życie i zdrowie innych.

Krewniacy, czyli Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi to organizacja pozarządowa, działająca na rzecz promocji idei honorowego krwiodawstwa, transplantologii i zdrowego stylu życia. Tytułowy krewniak to nie tylko dawca, to również każdy, komu ta idea jest bliska. W 2018 roku, również dzięki działaniom fundacji udało się zebrać krew potrzebną do przeprowadzenia ponad 1,7 mln transfuzji. W Polsce mamy obecnie 600 tys. regularnych dawców krwi, co stanowi zaledwie 1,5% społeczeństwa. To więcej niż na początku działania fundacji, kiedy dawców było ok. 180 tys., lecz wciąż o ok. 30% mniej, niż w krajach Europy Zachodniej.

Promując ratujemy życie

Zapotrzebowanie na krew w każdym kraju jest bardzo duże. W Polsce każde Centrum Krwiodawstwa musi mieć zabezpieczone nawet 300 litrów krwi dziennie. Każdego dnia niezbędna jest pomoc tysięcy dawców, by mogły odbywać się operacje, zabiegi planowe oraz te ratujące życie. – Jak widać potrzeby są ogromne, dlatego tym bardziej cieszymy się, że MediPakiet postanowił zaangażować się w nasze działania. Każde, nawet najmniejsze wsparcie jest dla nas na wagę złota. Nieustanna promocja, edukacja i zachęcanie ludzi do oddawania krwi to podstawa naszych działań. Dzięki temu krew codziennie ratuje zdrowie i życie tysiącom osób w Polsce. To naprawdę wiele! Równocześnie, gdybyśmy rozpoczynając działania fundacji wiedzieli, że nasze wysiłki przyczynią się do pomocy chociażby jednej osobie, by uratować jej zdrowie lub życie, bez wahania ponownie podjęlibyśmy ten trud – mówi Marcin Velinov z fundacji Krewniacy.

Właśnie w odpowiedzi na te problemy MediPakiet, oferujący pakiety prywatnej opieki medycznej, zdecydował się na wsparcie fundacji Krewniacy. Pomoc realizowana jest dwutorowo. Po pierwsze, z każdej nowej, zawartej umowy firma przekazuje 2% jej wartości na rzecz fundacji oraz jej cele statutowe. Ponad to, nowi klienci MediPakietu są zachęcani do zadeklarowania dowolnej, dodatkowej kwoty, która co miesiąc będzie przekazywana na konto Krewniaków. – Leczenie to temat, z którym mamy do czynienia na co dzień. W wielu przypadkach nie jest ono niestety możliwe bez dodatkowej krwi. Zapewnienie Polakom jak najlepszej opieki, a także aktywne działania na rzecz ich życia i zdrowia są dla nas, jako operatora prywatnego systemu opieki medycznej, kluczowe. Podjęcie współpracy z fundacją Krewniacy było więc dla nas naturalnym krokiem. Obserwujemy jej działania i sukcesy od wielu lat. Mamy wspólne cele i nadzieję, że razem poprawimy sytuację krwiodawstwa w Polsce – mówi Konrad Rogalski, MediPakiet.

I Ty możesz pomóc!

Dorosły człowiek posiada od 5 do 6 litrów krwi. Jednorazowo dawca oddaje 450 ml, czyli mniej niż 10%. Organizm nie odczuwa tego braku i uzupełnia go w ciągu zaledwie kilku godzin od pobrania. Co więcej, dawca nie doświadcza w tym czasie żadnych dolegliwości, czy skutków ubocznych. Aby jednak dbać o absolutne bezpieczeństwo, krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku, jeśli chodzi o kobiety. Przerwa między pobraniami nie powinna być krótsza niż 8 tygodni.

Stany krwi stale się zmieniają. Wszystkie Centra Krwiodawstwa ściśle ze sobą współpracują i w razie potrzeby, są w stanie przekazać potrzebną krew innym placówkom. Samowystarczalność systemu krwiodawstwa w Polsce utrzymywana jest głównie dzięki wsparciu dawców, którzy oddają krew regularnie. Niedobory pojawiają się okresowo w ciągu całego roku, najdłużej utrzymując się jednak w czasie wakacji, kiedy poza zwiększonym zapotrzebowaniem, przez sezon urlopowy zmniejsza się także liczba dawców. Krew można oddać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa lub ich stacjach terenowych. Na terenie całego kraju znajduje się ok. 200 ośrodków, do których może udać się każdy, chcący oddać krew. Warto skorzystać z tej możliwości. Dla każdego zainteresowanego Fundacja Krewniacy i MediPakiet przygotowały krótki przewodnik opisujący najważniejsze elementy przygotowania.

  1. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 l płynów oraz, jeśli palisz, ogranicz liczbę papierosów lub nie pal w ogóle.
  2. Rano zjedz lekkostrawny posiłek, wykluczając z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Nie jedz też orzechów.
  3. Po przybyciu do punktu poboru krwi wypełnij kwestionariusz (ważne, żeby zabrać ze sobą dowód tożsamości).
  4. Po rejestracji udaj się do pracowni analiz lekarskich – tam zostanie zbadany poziom hemoglobiny w twojej krwi. Wynik uzyskasz w ciągu 3 minut.
  5. Następnie zostaniesz skierowany do gabinetu, gdzie lekarz przeprowadzi badanie, wywiad i określi, czy kwalifikujesz się do oddania krwi.
  6. Po badaniu będziesz miał czas na uzupełnienie płynów w organizmie – na miejscu otrzymasz wodę mineralną.
  7. Oddanie 450 ml krwi potrwa zaledwie od 5 do 8 minut.
  8. Po oddaniu krwi otrzymasz zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w twoim miejscu pracy, a także posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii.

Jeśli podczas wizyty w punkcie krwiodawstwa, okaże się, że nie możesz zostać dawcą, pamiętaj, że pomóc możesz również korzystając z usług MediPakiet (szczegóły na stronie www.medipakiet.pl). Współpraca między firmą oraz fundacją Krewniacy realizowana jest bezterminowo. Prowadzone działania oraz ich efekty będą na bieżąco komunikowane w social mediach, a także stronach www partnerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.