Przełom w leczeniu otyłości u młodzieży w wieku 12-17 lat.

Przełom w leczeniu otyłości u młodzieży w wieku 12-17 lat

12 maja Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała pierwszy lek do terapii otyłości u młodzieży w wieku 12-17 lat. Jest to na ten moment jedyny lek, który można stosować w powyższym wskazaniu na terenie Unii Europejskiej.

Otyłość to choroba, która określana jest największym wyzwaniem systemu ochrony zdrowia. Globalna skala i dynamika rozwoju otyłości sprawiają, że dziś możemy już mówić o niej jak o pandemii 21. wieku. Choroba ta dotyka zarówno dorosłych, jak i osoby młode stając się dla nich poważnym zagrożeniem rozwojowym. Zgodnie z danymi WHO problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10% dzieci i młodzieży na świecie. W Europie aż 7% nastolatków zmaga się z otyłością. Co więcej, młodzi w Polsce przybierają na wadze najszybciej w Europie. Ponad 18% dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3% jest dotkniętych otyłością. Eksperci alarmują, że za kilka lat, co czwarty młody Polak będzie chorował na otyłość! Badania pokazują, że nadmierna masa ciała rodziców aż w 80% przypadków przełoży się na otyłość u dzieci.

Nastolatkowie z otyłością są bardziej narażeni na otyłość w wieku dorosłym i rozwinięcie poważnych powikłań związanych z otyłością już na wczesnym etapie życia, takich jak np. cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, a nawet nowotwory.

Zobacz również: Opisy suplementów diety na odchudzanie.

Mimo że otyłość to choroba, młodzi do tej pory nie mogli liczyć na włączenie skutecznego i bezpiecznego leczenia farmakologicznego, w sytuacji, gdy efektywność leczenia zachowawczego opartego na zmianę nawyków żywieniowych i zwiększonej aktywności fizycznej w postaci odpowiedniej redukcji masy ciała była niewystarczająca mówi prof. Paweł Matusik z Katedry i Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach.

Liraglutyd stosowany jest w Unii Europejskiej jest od 2015 roku. Wówczas Komisja Europejska w ramach procedury centralnej wydała decyzję o dopuszczeniu leku do obrotu jako terapii stosowanej w leczeniu otyłości u dorosłych. Od tego czasu ponad 1.5 miliona pacjentów na świecie skorzystało z terapii z zastosowaniem liraglutydu 3.0 mg.

Wysoki profil bezpieczeństwa oraz potwierdzona skuteczność leku wykazane w badaniu klinicznym Fazy III opublikowanym w „New England Journal of Medicine” pozwoliły na jego rejestrację w terapii otyłości u nastolatków.

Liraglutyd jest stosowanym raz dziennie analogiem ludzkiego glukagonopodobnego peptydu (GLP-1) wytwarzanym w komórkach Saccharomyces cerevisiae metodą rekombinacji DNA. Wykazuje 97% zgodności sekwencji z ludzkim GLP-1. Liraglutyd wiąże się z receptorem GLP-1 (GLP-1R) aktywując go. GLP-1 bierze udział w kontroli łaknienia i spożycia pokarmu w warunkach fizjologicznych.

Zobacz również: The Supplements for Weight Loss.

Zdajemy sobie sprawę, że nastolatkowie z otyłością mają wyższe ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji zdrowotnych, dlatego tym bardziej cieszy nas, że możemy opracowywać i udostępniać innowacje, które pomogą im osiągnąć istotną klinicznie redukcję masy ciała. To krok milowy w realizacji naszego długoterminowego zobowiązania na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia chorych na otyłość mówi dyrektor generalna Novo Nordisk Polska – Magdalena Paradzińska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.