Świadomie oddycham

Świadomie oddycham

W ramach europejskiej kampanii HEALTHY LUNGS FOR LIFE od 1 do 6 października trwają dni Spirometrii. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi Polaków na problemy zdrowotne płuc. W okresie jesiennym pojawiają się często alergie, duszności, kaszel, świst w płucach. Ogromy wpływ na jakość powietrza ma również rozpoczęcie sezonu grzewczego, który wpływa na jakość powietrza w naszych domach.

Smog, czyli tak naprawdę nadmiar zanieczyszczeń powietrza, które zdarzają się w powietrzu którym oddychamy. Same zjawisko smogu występuje bardzo rzadko, natomiast przekroczenia ilości zanieczyszczeń powietrza czy pyłu zawieszonego, czy benzopirenu, czy tlenków azotu siarki zdarza się kilkanaście razy w roku. Takie długotrwale oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa przede wszystkim na nasz naturalny filtr jakim jest układ oddechowy.” dr n.med. .

Dzieci maja częściej problemy z gardłem, nosem, płucami – co sprawia ze chorują na astmę, stany zapalne oraz na przewlekle choroby płuc.

Wiem, czym oddycham” jest drugą edycją kampanii społecznej Avivy, która ma na celu uświadomienie jaki wpływ na nasze zdrowie i życie ma jakość powietrza. W Polsce mają pojawiać się bilbordy, które będą pochłaniały zanieczyszczone powietrze. Plakat wykonany ze specjalnej siatki, który będzie pochłaniał m.in. dwutlenek siarki, tlenki azotu. Pierwszy billboard będzie umieszczony na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła i al. Jerozolimskich w Warszawie.

Niestety jesteśmy w niechlubnej czołówce zanieczyszczonych miast w naszej Europie. Jedynie, co możemy robić to edukować, uświadamiać, ponieważ każdy z nas ma wpływ na to jaki ten poziom smogu w naszej okolicy jest.” Prezes Fundacji Aviva Monika Kulińska

Ludzie maja wpływ na środowisko w tym na jakość powietrza, ważne by zwracać uwagę na to czym palimy w piecu, bądź sąsiad, kontrolować zbyt częsta jazdę samochodem. Powinniśmy tez zwracać uwagę na alarmy pogodowe i przy dużym stężeniu nieczystości w powietrzu stosować maseczki.

Od kilku lat na ulicach możemy zauważyć, że jakość powietrza w Polsce jest coraz gorsza. W 241 miejscach w całej Polsce będzie można sprawdzić kondycje swoich płuc. Lista wymienionych placówek znajduje się na stronie: http://www.astma-alergia-pochp.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.