Zostać seniorem na jeden dzień – ogólnopolskie warsztaty w ramach kampanii Zrozumieć starość

Zostać seniorem na jeden dzień – ogólnopolskie warsztaty w ramach kampanii Zrozumieć starość

Co czuje osoba starsza? Z jakimi dolegliwościami boryka każdego dnia? Można się o tym przekonać zakładając kombinezon geriatryczny, który symuluje zmysły osoby starszej o 40 lat – pogarsza wzrok i słuch, osłabia mięśnie, zakres ruchu w stawach, ogranicza czucie i utrudnia zadania manualne. Wolontariusze, nieformalni opiekunowie seniorów, pracownicy służby zdrowia i domów opieki społecznej zajmujący się na co dzień pracą z seniorami mogą na własnej skórze doświadczyć starości podczas warsztatów realizowanych w ramach kampanii społecznej “Zrozumieć starość”.

Praca z osobami w podeszłym wieku wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i dużej dawki empatii. Możliwość doświadczenia zmysłów i ograniczeń organizmu osoby starszej to ogromna wartość dla wszystkich którzy w codziennej pracy zajmują się seniorami. „Warsztaty z zastosowaniem symulatora starości towarzyszą szkoleniom przygotowującym do pracy naszych opiekunów. Od wielu lat obserwujemy jak wiele dobrego te doświadczenia wnoszą do pracy profesjonalnych opiekunów seniorów. Ten niezwykły trening empatii to świetne doświadczenie dla każdego, kto chce lepiej rozumieć swoich podopiecznych czy bliskich” mówi Agnieszka Niedziela, Promedica24, współorganizator kampanii.

Kombinezon geriatryczny składa się z 10-kilogramowej kamizelki, obciążników na ręce i nogi, które imitują sztywność stawów, rękawiczek zmniejszających wrażliwość i sprawność palców, kołnierza ortopedycznego dla utrudnienia ruchu szyi, nauszników tłumiących dźwięki i okularów, przez które nie tylko gorzej widać, ale które zawężają także pole widzenia. Cały kombinezon waży łącznie 15 kg, mocno ogranicza ruchy, osłabia dotyk oraz wzrok i słuch. Uczestnicy warsztatów na własnym ciele doświadczają jak to jest źle słyszeć, źle widzieć, mieć kłopot z poruszaniem się, wstaniem z łóżka, odwróceniem głowy, chodzeniem, pisaniem, czytaniem, sięganiem po wysoko postawione przedmioty, schylaniem. W praktyce dowiadują się jak to jest nie móc samodzielnie założyć butów, wypełnić druczka na poczcie, policzyć pieniędzy czy utrzymać równowagi w autobusie. Zrozumienie niedogodności jakie przynosi nam starość może znacząco podnieść w nas poziom empatii, serdeczności, cierpliwości, chęci niesienia pomocy i szacunku wobec najstarszych z nas.

Ostatnie październikowe warsztaty odbyły się w Mazowieckim Wojewódzkim Szpitalu w Drewnicy. Podczas wydarzenia przeszkolono grupę pielęgniarek, które na co dzień pracują z seniorami ze schorzeniami demencyjnymi. Warsztaty odbyły się w ramach VI ogólnopolskiej konferencji naukowo-szkoleniowej Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Pielęgniarzy Psychiatrycznych pt. „Pielęgniarstwo psychiatryczne w teorii i praktyce”.

Niesamowite doświadczenie, szokujące doznania. Kombinezon geriatryczny powinna założyć obowiązkowo każda pielęgniarka, każdy opiekun medyczny. To trzeba przeżyć, wejść w skórę osoby starszej o lat 40, czy 20. Jestem pod ogromnym wrażeniem działalności wspaniałych ludzi z Fundacji Zaczyn. Tak trzymać i oby jak najwięcej takich edukacyjnych spotkań – mówi Anna Dudek, Dyrektor ds. Pielęgniarstwa, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Drewnicy.

Do tej pory warsztaty przeprowadzone zostały m.in. w Domu Pomocy Społecznej na Ochocie, na Oddziale Geriatrii Szpitala Wolskiego w Warszawie, w Stowarzyszeniu Mali Bracia Ubogich, a także Młodzieżowym Domu Kultury Łazienkowska na Solcu. Spotkania pozwalają poczuć na własnej skórze uczestnikom, że starość nie zawsze bywa łatwa – zabiera zdrowie oraz najbliższych. Przedstawiciele kampanii „Zrozumieć Starość” prowadzonej przez Fundację Zaczyn i firmę Promedica24 planują kontynuację warsztatów dla opiekunów osób starszych,  wolontariuszy, pracowników domów opieki, pracowników społecznych. Instytucje zainteresowane warsztatami prosimy o zgłoszenia przez stronę www.zrozumiecstarosc.pl.

Zostać seniorem na jeden dzień (2)
Zostać seniorem na jeden dzień (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.