Działanie składników suplementów diety na zmarszczki

Działanie składników suplementów diety na zmarszczki

Problem starzejącej się skóry dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet. Objawy pojawiają się około 30 roku życia i z każdym kolejnym stają się coraz bardziej widoczne. Zmarszczki są jednym z bardziej widocznych i szczególnie kobiety starają się je wszelkimi metodami zniwelować. Metody są różne: zabiegi kosmetyczne, specjalistyczne kosmetyki oraz syplementy diety.

Czy suplementy diety mogą zmniejszyć zmarszczki?

Organizm człowieka potrafi radzić sobie z wieloma chorobami i czynnikami zewnętrznymi. Autoregeneracja to naturalny proces zachodzący w wielu komórkach naszego ciała również w skórze. Niestety żyjemy obecnie w czasach dużego zanieczyszczenia środowiska, stresu, jesteśmy przemęczeni. Idealnie działający mechanizm naszego ciała coraz słabiej radzi sobie z czynnikami na niego wpływającymi, szczególnie, że dieta nie zapewnia wystarczającej ilości niezbędnych substancji. Z pomocą jednak przychodzą suplementy diety, które zawierają substancje wspomagające naturane funkcje życiowe w tym regenerację skóry.

Składniki suplementów diety na zmarszczki

Zestawienie oparte jest o skład jednego z najlepszych suplementów diety na zmarszczki dostępnego na całym świecie o nazwie Impreskin. Ma on w swoim składzie następujące ekstrakty i substancje aktywne: hydrolizowany kolagen, skrzyp polny (ekstrakt), pokrzywa (ekstrakt), witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, C, E, l-cysteinę i tlenek cynku. Więcej informacji na temat preparatu Impreskin na stronie: http://the-best-supplements.com/pl/impreskin/. Poniżej przedstawiamy działanie wybranych składników.

Skrzyp polny (Equisetum arvense L.)

Utrata elastyczności skóry jest jednym z głównych problemów starzenia się. Jest to właściwość mechaniczna pod wpływem elastyny, białka w skórze właściwej, która wraz z kolagenem i glikozaminoglikanami tworzy tkankę łączną. Na tę tkankę wpływa wiele zdarzeń (takich jak starzenie się skóry, ciąża, procesy odchudzające i zapalenie tkanki łącznej), które ostatecznie powodują jej zmianę. Jednocześnie zmniejsza się metabolizm białek w tkance łącznej i coraz większa jest obecność enzymów, głównie elastaz i kolagenaz, które są odpowiedzialne za rozkład elastyny ​​i kolagenu.

Jednym ze sposobów zapobiegania takiej utracie elastyczności jest stosowanie aktywnych składników zawartych w skrzypie polnym (Equisetum arvense L.), które są w stanie hamować enzymy elastazy. BENAIGES, A.; MARCET, P.; ARMENGOL, R.; BETES, C.; GIRONéS, E. Study of the refirming effect of a plant complex. International journal of cosmetic science, 1998, 20.4: 223-233. PMID: 18505506.

Nikotynamid (Witamina B3) przedłuża żywotność ludzkich komórek

Stosowanie nikotynamidu na normalne ludzkie fibroblasty nie tylko osłabia ekspresję fenotypu starzenia, ale także zwiększa ich żywotność replikacyjną, powodując ponad 1,6-krotny wzrost liczby podwojeń populacji. Chociaż sam nikotynamid nie działa jako przeciwutleniacz, komórki hodowane w obecności nikotynamidu wykazują obniżone poziomy reaktywnych form tlenu  i produktów uszkodzeń oksydacyjnych związanych ze starzeniem się komórek oraz zmniejszoną szybkość skracania telomerów bez wykrywalnego wzrostu telomerazy. Ponadto, w leczonych komórkach rosnących poza pierwotny limit Hayflicka, poziomy białek p53, p21WAF1 i fosfo-Rb są podobne do tych w aktywnie proliferujących komórkach. Leczenie nikotynamidem powoduje zmniejszenie poziomów ATP, które utrzymują się stabilnie aż do opóźnionego punktu starzenia. Komórki leczone nikotynamidem utrzymują również wysoki potencjał błon mitochondrialnych, ale niższą szybkość oddychania i poziom anionu ponadtlenkowego. Podsumowując, nikotynamid wydłuża żywotność ludzkich fibroblastów, prawdopodobnie poprzez zmniejszenie aktywności mitochondriów i produkcji ROS. KANG, Hyun Tae; LEE, Hyung Il; HWANG, Eun Seong Nicotinamide extends replicative lifespan of human cells. Aging cell, 2006, 5.5: 423-436. PMID: 16939485.
Nikotynamid, amidowa forma witaminy B3, zwiększa energię komórkową i reguluje poli-ADP-rybozo-polimerazę 1, enzym o istotnej roli w naprawie DNA i ekspresji cytokin zapalnych. Nikotynamid jest obiecujący w leczeniu wielu stanów dermatologicznych, w tym autoimmunologicznych zaburzeń pęcherzowych, trądziku, trądziku różowatego, starzejącej się skóry i atopowego zapalenia skóry. W szczególności ostatnie badania wykazały, że jest to potencjalny środek do zmniejszania rogowacenia słonecznego i zapobiegania rakom skóry. CHEN, Andrew C.; DAMIAN, D. L. Nicotinamide and the skin. Australasian Journal of Dermatology, 2014, 55.3: 169-175. PMID: 24635573

Kwas askorbinowy (Witamina C)

Witamina C (kwas askorbinowy) odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia skóry i może promować różnicowanie keratynocytów i zmniejszać syntezę melaniny, prowadząc do ochrony antyoksydacyjnej przed fotouszkodzeniem wywołanym promieniowaniem UV. Normalna skóra potrzebuje wysokich stężeń witaminy C, która odgrywa wiele ról w skórze, w tym tworzenia bariery skórnej i kolagenu w skórze właściwej, zdolności do przeciwdziałania utlenianiu skóry i modulacji szlaków sygnałowych wzrostu i różnicowania komórek. Jednak niedobór witaminy C może powodować lub nasilać występowanie i rozwój niektórych chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry (AD) i porfiria skórna (PCT). Poziomy witaminy C w osoczu są zmniejszone w AD, a niedobór witaminy C może być jednym z czynników przyczyniających się do patogenezy PCT. WANG, K.; JIANG, H.; LI, H.; QIANG, M.; DONG, T. Role of vitamin C in skin diseases. Frontiers in physiology, 2018, 9: 819. PMID: 30022952.

L-Cysteina

Ludzka skóra jest głównym celem stresu oksydacyjnego z reaktywnych form tlenu (ROS) generowanych zarówno ze źródeł zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Stres oksydacyjny hamuje produkcję kolagenu, najobficiej występującego białka w skórze, a tym samym przyczynia się do starzenia się tkanki łącznej. Bogate w cysteinę białko 61 (CCN1), negatywny regulator produkcji kolagenu, jest znacząco indukowane przez ROS i pośredniczy w utracie kolagenu typu I w ludzkich fibroblastach skóry. Przeciwutleniacz N-acetylo-L-cysteina znacząco zmniejsza ekspresję CCN1 i zapobiega utracie kolagenu typu I przez ROS zarówno w ludzkich fibroblastach skóry, jak i ludzkiej skórze. ROS zwiększa c-Jun, kluczowy element kompleksu czynnika transkrypcyjnego AP-1 i zwiększa wiązanie c-Jun do AP-1 promotora CCN1. Funkcjonalne blokowanie c-Jun znacząco zmniejsza promotor CCN1 i ekspresję genów, a tym samym zapobiega utracie kolagenu typu I wywołanej przez ROS. QIN, Z.; ROBICHAUD, P.; HE, T.; FISHER, G. J.; VOORHEES, J. J.; QUAN, T. Oxidant exposure induces cysteine-rich protein 61 (CCN1) via c-Jun/AP-1 to reduce collagen expression in human dermal fibroblasts. PLoS One, 2014, 9.12: e115402. PMID: 25536346.

Cynk

Badania naukowe nad skórą wyjaśniły mechanizmy leżące u podstaw problemów skórnych. Głównymi problemami skórnymi są zmiany wyglądu, takie jak przebarwienia i zmarszczki spowodowane wiekiem. Te zmiany skórne są przyspieszane przez światło słoneczne, zwłaszcza przez promienie ultrafioletowe. Reaktywne formy tlenu (ROS) również biorą udział w większości tych procesów. Zmniejszenie stresu oksydacyjnego wywołanego wewnątrzkomórkowym ROS jest jednym z podejść w celu zapobieżenia hiperpigmentacji i marszczeniu. Zn (2+) jest dobrze znany jako induktor MT (metalotioneiny) i γGCS (syntetazy γ-glutamylocysteinowej: enzym ograniczający szybkość syntezy glutationu) poprzez regulację w górę ich mRNA przez czynnik transkrypcji metalu. Indukcje zarówno MT, jak i glutationu zmniejszają stres oksydacyjny dzięki skuteczniejszemu oczyszczaniu wewnątrzkomórkowego ROS. MASAKI, Hitoshi Possible use of zinc ions for anti-pigmentation and anti-wrinkling skin care. Yakugaku zasshi: Journal of the Pharmaceutical Society of Japan, 2012, 132.3: 261-269. PMID: 22382828.

Cynk jest jednym z podstawowych pierwiastków śladowych, które w organizmie człowieka zwykle zawiera się w przedziale 1,4–2,3 g. Jest on obecny w mięśniach (60%), kościach (30%) i innych narządach (10%), takich jak wątroba, nerki, trzustka, mózg, skóra, prostata itp. Codzienne zapotrzebowanie na cynk u dorosłego człowieka wynosi 15 mg, a normalny zakres stężenie cynku w surowicy wynosi 84-159 mikrogramów / dl. Absorpcja cynku u osób starszych jest znacznie niższa niż u młodszych. Niedobór cynku jest powszechny u osób starszych, zwłaszcza w wieku powyżej 75 lat. Objawia się zapaleniem skóry, biegunkami itp. U osób z niedoborem cynku zaburza się odporność i gojenie się ran. U osób starszych suplementacja cynku jest konieczna. MIYATA, S. Zinc deficiency in the elderly. Nihon Ronen Igakkai zasshi. Japanese journal of geriatrics, 2007, 44.6: 677-689. PMID: 18200755.

Podsumowanie

Problem starzejącej się skóry, w tym zmarszczek to zagadnienie skomplikowane i wieloaspektowe. By osiągnąć dobre efekty najlepiej działać wielopłaszczyznowo. Jak się okazuje suplementacja wybranych składników może w znacznym stopniu wspomóc walkę ze zmarszczkami i innymi symptomami starzenia się skóry. Dobre suplementy przeciwzmarszczkowe takie jak Impreskin działają na wielu płaszczyznach i wykorzystują efekt synergii. W połączeniu z sensownymi kosmetykami mogą zapewnić bardzo dobre efekty bez konieczności wykonywania zabiegów kosmetycznych czy stosowania medycyny estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.