AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie ogłaszają przełomowe porozumienie dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19

AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie ogłaszają przełomowe porozumienie dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19

AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie ogłosiły dziś porozumienie w sprawie rozwoju
i globalnej dystrybucji opracowanej na Uniwersytecie potencjalnej, rekombinowanej szczepionki adenowirusowej, która zapobiegałaby zakażeniu COVID-19 przez SARS-CoV-2.

Współpraca ma na celu dostarczenie pacjentom potencjalnej szczepionki znanej, jako ChAdOx1 nCoV-19, opracowanej przez Instytut Jenner’a i Oxford Vaccine Group na Uniwersytecie Oxfordzkim. Zgodnie z umową AstraZeneca będzie odpowiedzialna za rozwój oraz ogólnoświatową produkcję i dystrybucję szczepionki.

Pascal Soriot, CEO AstraZeneca, powiedział:

Światowa pandemia COVID-19 wciąż trwa, potrzeba wynalezienia szczepionki w celu pokonania wirusa jest bardzo pilna. Ta współpraca łączy ze sobą specjalistyczną wiedzę naukową najwyższej jakości z dziedziny wakcynologii z możliwościami rozwoju, produkcji i dystrybucji globalnej AstraZeneca. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami przyspieszymy pracę nad szczepionką, która przyczyni się do zwalczenia wirusa, chroniąc ludzi przed najgorszą pandemią, której doświadcza nasze pokolenie”.

Mene Pangalos, EVP, BioPharmaceuticals R&D, AstraZeneca, dodał:

Uniwersytet Oxfordzki i AstraZeneca posiadają długotrwałe relacje w zakresie badań klinicznych. Jesteśmy bardzo podekscytowani szansą współpracy, której celem jest opracowanie szczepionki zapobiegającej COVID-19 na całym świecie. Cieszy nas perspektywa wspólnych działań z Uniwersytetem Oxfordzkim i innowacyjnymi firmami, takimi jak Vaccitech”.

Alok Sharma, UK Business Secretary, powiedział:

Współpraca pomiędzy Uniwersytetem Oxfordzkim i AstraZeneca stanowi decydujący krok, który może pomóc przyspieszyć postęp w produkcji szczepionki przeciw koronawirusowi. Jeśli szczepionka opracowana przez Instytut Jenner’a z Uniwersytetu w Oxfordzie będzie dostępna w najbliższym czasie, pomoże uchronić tysiące ludzi przed tą chorobą”.

Profesor Sir John Bell, profesor medycyny Regius na Uniwersytecie Oxfordzkim, powiedział:

Partnerstwo z AstraZeneca będzie naszą główną siłą w walce z pandemiami w kolejnych latach. Wierzymy, że razem będziemy w stanie rozpocząć szczepienia przeciwko koronawirusowi, jak tylko będziemy dysponować skuteczną, zatwierdzoną szczepionką. Niestety, ryzyko nowych pandemii będzie nam towarzyszyć już zawsze, jednak nowe centrum badawcze zwiększy nasze przygotowanie i szybkość reakcji, gdy następnym razem staniemy w obliczu podobnego wyzwania”.

Profesor Louise Richardson, wicekanclerz Oxford University, powiedziała:

Podobnie jak moi koledzy z całego Oxfordu, jestem bardzo dumna z pracy naszego niezwykle utalentowanego zespołu naukowców z Instytutu Jenner’a i Oxford Vaccine Group. Reprezentują najlepszą tradycję badań i nauczania wywierając wpływ na otaczający nas świat, co od wieków stanowi misję Uniwersytetu w Oxfordzie. Podobnie jak ludzie w całym kraju, życzymy im sukcesów w opracowaniu skutecznej szczepionki. Jeśli odniosą sukces, nasze partnerstwo z AstraZeneca sprawi, że ludzie w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, szczególnie w krajach o niskim i średnim dochodzie, zostaną zabezpieczeni przed tym groźnym wirusem tak szybko, jak to możliwe”.

Potencjalna szczepionka weszła w I fazę badań klinicznych. W ubiegłym tygodniu w celu zbadania bezpieczeństwa i skuteczności, szczepionka została podana zdrowym ochotników w wieku od 18 do 55 lat w pięciu ośrodkach badawczych w południowej Anglii. Dane z próby I fazy mogą być dostępne w przyszłym miesiącu. Kolejne fazy badania powinny zostać przeprowadzone do połowy tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.