ŁUKASIEWICZ w walce z COVID-19

ŁUKASIEWICZ w walce z COVID-19

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków (zespół naukowców pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Kęsik – Brodackiej) wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej znalazł się wśród 3 polskich ośrodków wybranych do realizacji projektu ABM. Agencja Badań Medycznych będzie realizowała „Badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz wsparcie prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii” w partnerstwie z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami w odpowiedzi na zagrożenie epidemiologiczne spowodowane pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2. Dodatkowo ŁUKASIEWICZ i Celon Pharma inicjują strategiczny program rozwoju terapii przeciw COVID-19.

Naukowcy ŁUKASIEWICZA we współpracy z naukowcami Politechniki Wrocławskiej poszukają skutecznych terapii wśród znanych leków poprzez intensyfikację prac nad inhibitorami proteazy SARS-CoV-2 Mpro. Celem badania jest zahamowanie działania enzymu, co pozwoli na zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Inhibitor tej proteazy jest świetnym kandydatem na leki również ze względu na unikalność proteazy. Dzięki temu zastosowanie leku hamującego aktywność tego enzymu może zwalczać wirusa bez skutków ubocznych terapii.

To kolejne działanie naukowców ŁUKASIEWICZA w walce zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym wirusem SARS-CoV-2. 23.03.2020 roku Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ i Celon Pharma S.A. ogłosiły rozpoczęcie wspólnego programu badawczego sprawdzającego, czy w terapii pomóc mogą leki już istniejące na rynku lub ich kombinacje oraz poszukującego nowych substancji.

ŁUKASIEWICZ i Celon Pharma inicjują strategiczny program rozwoju terapii przeciw COVID-19

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ i Celon Pharma S.A. rozpoczęły wspólny program badawczy obejmujący prace nad:

  1. określeniem potencjału terapeutycznego znanych leków i substancji czynnych (oraz ich kombinacji) dla zbadania ich wpływu na wirus SARS-CoV-2,
  2. opracowaniem molekuł specyficznie targetujących w elementy wirusa SARS-CoV-2, co w dłuższej perspektywie pozwoliłoby na opracowanie innowacyjnego leku posiadającego potencjał terapeutyczny przeciw chorobom wywoływanym przez wirusy,
  3. przeprowadzenie rozwoju przedklinicznego i klinicznego wybranych kandydatów na terapie oraz zabezpieczenie ich dostępności na potrzeby pacjentów w Polsce.

Do programu badawczego ŁUKASIEWICZ wniesie potencjał naukowy i doświadczenie w inżynierii genetycznej, nowych systemów ekspresji genów, diagnostyki genomu, przeciwciał monoklonalnych i wytwarzania wysokooczyszczonych związków o działaniu biologicznym i o strukturze białkowej, a także chemii związków działających leczniczo. Do prac zostaną wykorzystane także wiedza i doświadczenie m.in. w biotechnologii oraz opracowywaniu i wdrażaniu technologii substancji biologicznie czynnych, w obszarze badań przedklinicznych z toksykologią, biodostępnością i równoważnością biologiczną.

Celon Pharma S.A. wniesie do projektu kompetencje w wytwarzaniu leków w tym leków antywirusowych, doświadczenie w opracowywaniu i rozwoju innowacyjnych leków oraz gotowość do podjęcia testów in vitro, in vivo. Wykorzysta też doświadczenie w przygotowywaniu, organizacji i prowadzeniu badań klinicznych innowacyjnych leków, a także w produkcji oraz rejestracji leków na rynkach krajowym i zagranicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *