Ustawa o zawodzie farmaceuty. Co zmieni się w najbliższym czasie i jak wpłynie to na branżę farmaceutyczną i na pacjentów?

Komentarz Anety Grzegorzewskiej, Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska

Komentarz Anety Grzegorzewskiej, Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

Ustawa o zawodzie farmaceuty, która 15 stycznia została opublikowana w Dz.U., to ważna i wyczekiwana przez branżę zmiana.  Przedstawiciele sektora podkreślają, że to przełom i jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich 30 lat w polskiej farmacji.  Wprowadzone regulacje wpłyną nie tylko na zwiększenie roli przedstawicieli tego zawodu w systemie opieki zdrowotnej i wykorzystanie umiejętności farmaceutów, ale również na aspekt propacjencki – możliwość kompleksowej opieki farmaceutycznej.

Praca farmaceuty oprócz sprzedaży leków oznacza również dbałość o indywidualną farmakoterapię – doradztwo i analizę wszystkich stosowanych przez pacjenta leków i suplementów diety, a nawet dbałość o optymalizację kosztów. Specjaliści od drugiej połowy kwietnia br. będą mogli udzielić pacjentowi konsultacji, w tym przeprowadzić instruktaż obsługi sprzętu medycznego, takiego jak: glukometr, nebulizator, inhalator, pulsoksymetr czy ciśnieniomierz. Ustawa przyznaje również farmaceutom prawo do wykonywania prostych badań diagnostycznych, jednak w najbliższym czasie niezbędne będzie doprecyzowanie szczegółów, tj. katalogu badań jakie będą wykonywane w aptece(1).  Najistotniejszą regulacją, która jest adresowana przede wszystkim do pacjentów chorujących przewlekle jest umożliwienie farmaceutom wystawiania recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego. Nowa ustawa pozwoli również na zmianę postrzegania tego zawodu, wzmocnienie pozycji farmaceutów w systemie ochrony zdrowia oraz wzmocni współpracę na linii lekarz-farmaceuta. Obecnie, powołując się na badania dr hab. Agnieszki Skowron, 89 proc. społeczeństwa nigdy nie słyszała o opiece farmaceutycznej. Tymczasem, farmaceuci to niezbędne ogniwo i duże wsparcie dla branży medycznej, co pokazała zresztą pandemia COVID-19, kiedy na początku pierwszej fali zachorowań, ze względu na trudny dostęp do lekarzy POZ, wystawiali oni recepty w aptekach dla pacjentów z chorobami przewlekłymi lub w stanie zagrożenia życia, powołując się na specustawę w sprawie koronawirusa. Większa niezależność farmaceutów za sprawą ustawy wejdzie w życie od 16 kwietnia br., a w przypadku zapisu dot. wystawiania recept, do 16 stycznia przyszłego roku. Od tego momentu będziemy obserwować adaptację do nowych wytycznych i zasad. Warto również zauważyć, że od 1 kwietnia 2020r. farmaceuci, poprzez zmianę ustawy Prawo farmaceutyczne uzyskali możliwość wystawiania recept Pro familiae i Pro auctore, co z pewnością jest kolejnym krokiem do rozszerzenia ich kompetencji zawodowych. Niemniej, na długofalowe efekty wprowadzenia nowych regulacji musimy jednak poczekać. Wdrożenie nowo obowiązujących zasad z pewnością będzie dużym wyzwaniem, jako, że wiele kwestii nie zostało do tej pory doprecyzowanych. Z tego względu w Gedeon Richter zdecydowaliśmy się na współpracę z cenioną prawniczką specjalizującą się w prawie farmaceutycznym i medycznym, Moniką Bartwicką i już 18 lutego udostępniamy bezpłatnie webinarium dotyczące tego, co dokładnie zmieni się od kwietnia i jak farmaceuci powinni dostosować się do nowych zasad. Wierzymy w to, że ustawa o zawodzie farmaceuty to dopiero początek zmian legislacyjnych w branży i w najbliższym czasie doczekamy się kolejnych, zdecydowanych ruchów i konkretnych narzędzi wspierających: RTR, o którym w polskim rządzie rozmawia się od lat, ulg podatkowych, czy dofinansowania na B+R.


Przypisy

    1. UOZF: ważna dla farmaceutów i propacjencka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.