Rehabilitacja oddechowa szansą dla chorych na IPF (dr hab. n. med. Katarzyna Lewandowska)

Rehabilitacja oddechowa szansą dla chorych na IPF

Rehabilitacja oddechowa wykonywana regularnie wpływa pozytywnie na prawidłowe nawyki oddechowe, a przede wszystkim poprawia jakość życia pacjentów z chorobami płuc. Eksperci kampanii Płuca Polski podkreślają, że w przypadku tej grupy chorych kondycja płuc jest niezwykle istotna i przekłada się na codzienne funkcjonowanie. Idiopatycznego włóknienia płuc nie da się wyleczyć, można jednak spowolnić proces rozwoju tej choroby. Ćwiczenia oddechowe są najlepszym sposobem na samodzielną rehabilitację dla każdego kto chce zadbać o polepszenie stanu swojego zdrowia.


Płuca dotknięte idiopatycznym włóknieniem nie pracują tak sprawnie, jak w przypadku zdrowych płuc, przez co chorym ciężej jest oddychać. Zmieniona chorobowo, chropowata tkanka, która znajduje się między pęcherzykami płucnymi i naczyniami krwionośnymi jest pogrubiona, więc tlen trudniej absorbuje się do krwi, a dwutlenek węgla jest wolniej wydalany z organizmu. Zalecane jest, aby pacjenci z IPF wykonywali ćwiczenia oddechowe, mające na celu poprawę kondycji płuc i  zwiększenia ilości dostarczanego do organizmu tlenu. Najważniejsza jest systematyczność rehabilitacji oraz zaangażowanie w wykonywane ćwiczenia. Proste zestawy aktywności, nie wymagają dużego wysiłku i niemal każdy pacjent może sobie z nimi poradzić.

Ćwiczenia oddechowe nie są skomplikowane, ale nastawione na powtarzalność. Przykładem jest prosta aktywność, którą możemy wykonywać w pozycji stojącej, bądź siedzącej. Ręce prostujemy i unosimy ramiona do góry wdychając powietrze nosem, a opuszczamy w dół z wydechem ustami. Ćwiczenie wykonujemy co najmniej kilka razy. Zestawów ćwiczeń jest wiele i możemy je wykonywać sami, nawet kilka razy dziennie, bądź spotykać się w większej grupie, aby wspólnie dbać o zdrowie. Rehabilitacja oddechowa może być przygotowaniem do bardziej złożonej aktywności fizycznej, bądź stanowić jej główny punkt. Istotne jest zaangażowanie i zrozumienie znaczenia oraz wpływu ćwiczeń na poprawę stanu zdrowia.

dr Katarzyna Lewandowska, Klinika Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
dr Katarzyna Lewandowska, Klinika Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Bardzo ważne jest, aby chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc wiedzieli, że sami, poprzez systematyczne wykonywanie rehabilitacji oddechowej, mogą poprawić jakość swojego życia. To, w  jaki sposób oddychamy ma ogromny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak również poprawę nastroju. Zwiększona wydolność płuc, którą można uzyskać nakładem niewielkiej ilości siły, a jedynie chęciami i regularnością, przyniesie pozytywne skutki, związane z kondycją. Niewielka aktywność może zwiększyć objętość płuc nawet o 30%” – mówi z Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF, ekspert kampanii Płuca Polski.

Idiopatyczne włóknienie płuc to rzadka choroba, dotykająca głównie osoby starsze, po 65 roku życia, częściej płci męskiej. Chorymi w większości są wieloletni palacze. Każdego roku diagnozuje się blisko 2 tysiące chorych. Objawy choroby są mało charakterystyczne, pacjentom towarzyszy suchy kaszel, duszności, uczucie zmęczenia, czy brak apetytu i utrata wagi. IPF jest chorobą, której nie można wyleczyć, jednak ważne jest aby podejmować działania, mające na celu poprawę jakości życia chorego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.