Czy podawanie sybstancji czynnych takich jak leki czy suplementy za pomocą plastrów transdermalnych jest skuteczne? Jakie są zalety stosowania tej metody? Zapraszamy się do zapoznania się opracowaniem na ten temat.
Łatwość aplikacji jest główną zaletą plastrów leczniczych. Te postacie leku wymagają jedynie naklejenia na suchą skórę, więc ich aplikacja jest prosta i bezproblemowa. Dodatkowo, naklejony na skórę plaster uwalnia substancję leczniczą przez bardzo długi okres (od kilkunastu godzin do kilku dni) i nie wymaga częstej wymiany, dlatego stanowi dogodną alternatywę, np. dla preparatów doustnych o większej częstotliwości dawkowania. Plastry lecznicze wykazują też wiele zalet w porównaniu do maści – zapewniają stałe i jednocześnie przedłużone uwalnianie substancji leczniczej. Pacjent nie odczuwa przy tym dyskomfortu, jaki może dać stosowanie maści (tłuste i brudzące ubranie).
Plastry lecznicze są uniwersalną postacią leku, która jest tradycyjnie wykorzystywana w miejscowym łagodzeniu bólów mięśniowych (np. plastry z kapsaicyną, kamforą, mentolem – Kapsiplast, Opokan Hot). Najnowsze plastry przeciwbólowe zawierają już niesteroidowe leki przeciwzapalne (plastry Olfen Patch z diklofenakiem sodu) [10]. Plastry lecznicze mogą zawierać także inne substancje czynne, np. chlorowodorek lidokainy i prylokainy (plastry Emla), które stosuje się w celu uzyskania znieczulenia miejscowego, przed bolesnymi zabiegami medycznymi, jak np. szczepienia u dzieci. Z myślą o pacjentach pediatrycznych powstały także różnego rodzaju plastry z olejkami eterycznymi, które naklejone na odzież lub pościel uwalniają lotne składniki i na zasadzie inhalacji pomagają w leczeniu kataru (plastry Aromactiv). Inne plastry olejkowe, naklejone na czoło dziecka, wywołują efekt chłodzenia i wspomagają zwalczanie gorączki (Ibum Ice).
Formę łatwego w aplikacji plastra mają także transdermalne systemy terapeutyczne TTS (z ang. transdermal therapeutic system), których główną zaletą jest uwalnianie substancji leczniczej ze stałą, zaprogramowaną szybkością, przez określony czas [11]. Przezskórne systemy terapeutyczne stosowane są do podawania leków o działaniu ogólnym – leki hormonalne z grupy estrogenów i gestagenów (hormonalna terapia zastępcza), ale także opioidowe leki przeciwbólowe (fentanyl), substancje lecznicze stosowane w leczeniu dusznicy bolesnej (nitrogliceryna) czy wspomagające walkę z nałogiem palenia tytoniu (nikotyna).
Niewątpliwą zaletą plastrów transdermalnych jest ich prosta i wygodna aplikacja, wymagająca jedynie ostrożnego wyjęcia plastra z opakowania i dokładnego przyklejenia go na powierzchnię suchej i nieuszkodzonej skóry. Plastry należy wymieniać co 3-7 dni. Taki sposób ich stosowania likwiduje więc konieczność pamiętania o codziennym połykaniu tabletek, a także zmniejsza ryzyko pomyłki w przyjmowaniu leku.
Plastry transdermalne zwiększają swobodę pacjentów w ich codziennym funkcjonowaniu. Nie podrażniają skóry i nie uczulają, a niewielka grubość i elastyczność ułatwia ich naklejanie i powoduje, że plastry są praktycznie nieodczuwalne w czasie noszenia. Wodoodporna warstwa zewnętrzna zapewnia trwałość adhezji plastra, nawet w razie kontaktu z wodą podczas kąpieli czy wizyty na basenie, a dzięki zastosowanym cielistym kolorom lub całkowitej przezroczystości są bardzo dyskretne.
Artykuł jest fragmenetem opracowania „Leki generyczne w nowej odsłonie” opublikowanego na stronie: https://www.kierunekfarmacja.pl/artykul,4693,leki-generyczne-w-nowej-odslonie.html.
Przeczytaj również: „Czy podawanie suplementów diety w postaci plastrów zwiększa ich skuteczność?„.